Realizowane projekty

Projekt waldweben

Fundacja Ars Sudetica podjęła starania o zachowanie i restaurację willi położonej przy ulicy W. Pstrowskiego 5 w Szklarskiej Porębie. Dawniej willa ta nosiła nazwę Waldweben - Szmer lasu, która nawiązywała do jej położenia wśród założenia parku miejskiego i muszli koncertowej. Zapewne jej liryczna nazwa została zaczerpnięta z libretta Zygfryda - trzeciego ogniwa Wagnerowskiej tetralogii Pierścień Nibelunga. Zamknięta przez Wagnera w ramach pięciolinii instrumentalna interpretacja Szmeru lasu urzeka misternością i artyzmem zarówno słuchaczy, jak i muzyków – z tych właśnie względów stanowi najbardziej rozpoznawalny i najczęściej samodzielnie wykonywany wyjątek z dzieła kompozytora.
Fundacja chciałaby w budynku willi Waldweben utworzyć interdyscyplinarne Centrum Sztuki Sudeckiej, służące artystom, mieszkańcom i turystom odwiedzającym Szklarską Porębę, miejscem w którym byłyby kultywowane tradycje dawnej kolonii artystycznej. W rozwinięciu znajdziecie Państwo rozszerzone informacje nt. zamierzeń Fundacji, a także prezentację multimedialną, która obrazuje wizję zagospodarowania budynku willi.


więcej

Folk Fiesta Festiwal

Folk Fiesta Festiwal ma być wyjątkowym wydarzeniem kulturalno-artystycznym, głęboko osadzonym w regionalnym folklorze, promującym wartościowe, a zarazem charakterystyczne dla regionu, zjawiska kulturalne. Ideą, która nam przyświeca jest promowanie alternatywy w wyborze formy zaspokajania potrzeb kulturalnych mieszkańców i gości odwiedzających Karkonosze, alternatywy będącej obroną przed kiczem i intelektualną tandetą. Organizując wartościowe wydarzenie kulturalne pragniemy wzbogacić ofertę turystyczną regionu, zaprezentować unikalne walory dziedzictwa kulturowego Dolnego Śląska, zapewnić turystom odwiedzającym Karkonosze szerszy dostęp do różnorodnych zjawisk kulturalno-artystycznych osadzonych w bogatej historii i tradycjach regionu, kontynuowanych przez dokonania lokalnych twórców. W trakcie festiwalu zostaną przeprowadzone zbiórka publiczna oraz loteria z atrakcyjnymi fantami do wygrania, z których cały dochód zostanie przeznaczony na uruchomienie Sudeckiego Centrum Kultury i Sztuki w budynku przy ul. W. Pstrowskiego 5 w Szklarskiej Porębie (d. Wilii Waldweben).


więcej